top of page
YENGEÇ 2.JPG
burclar-bizi-nasil-etkiler-8179.jpg

Yengeç Burcunun Özellikleri Nelerdir?

Özverili bir doğası olduğu söylenen Yengeç burcu hassas ve evcil bir burçtur. Diğer taraftan, dürtüsel ve sezgisel bir kişiliği mevcuttur. Yengeç burcundan çok sayıda müzisyen, yazar ve sanatçının çıktığı belirtilir.

Bu burcun öne çıkan diğer yönleri ise şöyle sıralanabilir:

 1. Hızlı karar verir.

 2. Sevdiği insanları mutlu etmekten büyük zevk duyar. Ailesine karşı korumacıdır.

 3. Sanatsal yönü kuvvetlidir.

 4. Sır tutar.

 5. Değişimden pek hoşlanmaz.

 6. Dişil enerjide, negatif ve kadınsı burçlar grubundandır. Kadınlarda göğüsleri yönetirken, erkeklerde midenin yönetiminden sorumlu olduğu ifade edilir.

 7. ‘Ay’ tarafından yönetilir.

 8. Sert bir görünümü olmasına rağmen bunun altında; sıcakkanlı, merhametli, zengin duygu dünyasına sahip biri vardır.

 9. Mizah yeteneği gelişmiştir.

 10. Şeffaflıktan hoşlanır. Herkesin kendisine karşı net olmasını ister. Kendisi de insanlara daima açık sözlü davranır.

Yengeç Burcu ile Uyumlu Doğal Taşlar Nelerdir?

Saydığımız özellikleri ve çok daha fazlasını destekleyebilmek için, Yengeç burcu ile uyumlu taşlar kullanmayı düşünebilirsiniz. Onlardan bazıları şöyledir:

1. Yakut

Tutku taşı olarak kabul edilen Yakut’un enerji verici olduğuna inanılmıştır. Çok değerli bir Yengeç burcu uyumlu taşı olan Yakut taşı, özellikle Yengeç burcu kadınlara tavsiye edilir. Kişinin daha sağlam adımlar atmasına yardım ettiği, başarıya ulaşmayı kolaylaştırdığı söylenmiştir.

2. Opal

Dönüşümün sembolü olarak görülen Opal; Boğaz, Taç ve Kalp çakraları ile ilişkilendirilir. Bu doğal taş hakkındaki rivayetlerden bir kısmı şöyledir:

‘’Opal taşı, Yengeç enerjisiyle rezonansa girerek çalışır. Yanardöner parlaklığa ve yüksek su içeriğine sahiptir.

Yengeç’lerin duygusal dengesini destekler. Derin duyguların keşfedilmesine yardımcı olur. Daha kolay bir şekilde geçmişin üstesinden gelmeyi mümkün kılar. Gergin, stresli Yengeç’leri yatıştırır.’’

3.Kehribar

Kehribar fosilleşmişve katılaşmış ağaç reçinesidir taş değildir.

Guatrı tedavi ederek boğaz ile uyum sağlamaktadır. 

Bedenin kendi dengesini kazanmasına ve kendini iyişeştirmesine yardımcı olur.

4. Krizopras

Eski zamanlarda umudu yücelttiğine inanılan bu taş gerçek aşkı da yücelterek kişisel iç görü kazandırır.

Aynı zamanda kalbe ve sakral çakralara enerji vererek fiziksel bedene de enerji sağladığına inanılır.

Geçmiş yaşantınızdaki bencille davranışlarınıza bakmanıza  ve onların gelişiminiz üzerindeki etkilerini görmenizi sağlar.

Düşünmeden öfkeyle  konuşmanızı engellemketdir Krizopras taşı.

5. Ay Taşı

Yeni başlangıçları sembolize ettiği düşünülen Ay taşı, Taç çakrayla bağdaştırılır. Yukarıda söylediğimiz gibi, Yengeç burcunun yönetici gezegeni Ay’dır. O nedenle bu, en iyi Yengeç burcu doğal taşı olarak gösterilebilir.

Ay bağlantısı ve dişil enerjisi ile bu taşın, gündelik hayatı düzene soktuğu rivayet olunur. Ay taşıyla ilgili olarak, bazı yaygın söylentiler şunlardır:

‘’Yaşamın ritmini yakalamaya imkân tanır. Ruh hâlinde sık aralıklarla dalgalanma yaşayan Yengeç’ler için ideal bir taştır. Öz sevgiyi, nezaketi, sezgiyi ve ilhamı artırır.’’

6. Karnelyan Akik

‘Kırmızı Akik’ diye de bilinen bu Yengeç burcu taşı, cesaret duygusuyla ilişkilendirilir.

Karnelyan akik taşının Yengeç’ler üzerindeki etkilerine dair bazı rivayetler şu şekildedir:

‘’Üretkenliği geliştirir. Yengeç’lerin potansiyelini, gizli yeteneklerini ortaya çıkarır. İlhamı ateşler, hayal gücünü teşvik eder. Kişinin başarılı olduğu sanatta veya meslekte ustalaşmasını sağlar.

Canlılık duygusu sunan bu taş, enerji seviyesini yükseltir. Doğada nadir bulunması onu en değerli Yengeç burcu doğal taşları arasına dâhil etmektedir.’’

7. Kalsedon

Kalsedon taşının Yay burcuna nasıl etki ettiğini öğrenmek isterseniz, bu konudaki iddialardan bir kısmını şöyle aktarabiliriz:

Grup istikrarını destekleyen iyi niyeti kardeşliği teşvik eden besleyici bir taştır Kalsedon.

Melonkoliği mutluluğa çeviren bu taş eski zamanlarda kadehler yapılarak zehirlenmeleri engellediğine inanılırmış.

Kötü rüyaları emer ve olumsuz düşünce ve duyguları da yok ettiğine inanılmaktadır. Kendini kötü hisseden bir Yengeç, o ruh hâlinden kurtulmak için Kalsedon'a şans verebilir.

8. Zümrüt

Saydam yapısı ve yeşil rengiyle dikkat çeken Zümrüt, Yengeç burcuyla uyumlu taşlar listesinin zirvesindedir. Umut ve güven aşıladığı söylenen bu taşın duygusal açıdan denge sağladığına inanılır.

Huzur verdiği kabul edilen Zümrüt taşının psikolojik rahatsızlıklara, -özellikle depresyona- iyi geldiği öne sürülmüştür.

9. Turmalin

 Ritüeller esnasında koruduğuna inanılan Şamanik bir taştır.

İlham, hoşgörü, şefkat ve zenginliği çeker.

Paranoya tedavisininde ve disleksinin üstesinden gelmede yardımcı olduğunu düşünülür.

Duygusallığı seven Yengeç burçları şefkatide içinizde hep olsun diyorsanız bu taşı yanınızdan ayırmamalısınız.

10. Rodonit

Gül-kırmızı rengi sayesinde ilgi gören Rodonit taşının bağımlılıklardan kurtulmaya katkıda bulunduğu ileri sürülmektedir. Yengeç burcundan olan kimselerin daha sağlıklı ilişkiler kurmasına yardım ettiği de söylentiler arasındadır.

11. Kalsit

Yönetici gezegeni Ay olan Yengeç’ler için ideal bir taştır. (Gerçi, Venüs ile Merkür de Yengeç’in yönetici gezegenleri içerisinde bulunur. Ondan dolayı Yengeç burcu doğal taşı tercihiniz, ayın hangi gününde doğduğunuza bağlı olarak değişecektir.)

Kalsit taşı, sahip olduğu mumsu parlaklığıyla beğeni toplar. Enerji temizleyici etkisinin son derece güçlü olduğu düşünülür. Bunun anlamı, durgun enerjiyi yok ederek yerine pozitif enerjileri getirmesidir.

Söylentiye göre bu taşın her bir rengi, Yengeç’lerde değişik karakter özellikleriyle rezonansa girer. Meditasyon esnasında kullanılacaksa, çakraya göre bir seçim yapılması daha doğrudur. Böylelikle çakrayı arındırmak ve etkinleştirmek kolay olacaktır.

Diğer Yengeç Burcu Taşları Nelerdir?

Bunların yanı sıra, isabetli bir seçim olarak Yengeç burcu taşı arayışınıza şunlarla da nokta koyabilirsiniz:

 1. İnci,

 2. Spinel,

 3. Beril,

 4. Kehribar,

 5. Kalsedon.

Siz de Yengeç burcu doğal taşları için Taş Sandığı farkını deneyimleyebilir, kendinizin ve sevdiklerinizin hayatını güzelleştirebilirsiniz.

bottom of page