top of page
KOÇ 2.JPG
burclar-bizi-nasil-etkiler-8179.jpg

Koç Burcunun Özellikleri Nelerdir?

Tutkulu ve maceracı bir ruha sahip olduğu düşünülen Koç burcunun, çok zeki olduğu belirtilir. Öte yandan, Koç’ların diğer özellikleri şöyle ifade edilmektedir:

 1. Doğum tarihi 21 Mart ile 20 Nisan arasıdır.

 2. Mars gezegeni tarafından yönetilir.

 3. Çakra olarak Solar Pleksus Çakrası ile, burç olarak ise; Yay, Terazi ve Aslan’la uyumludur.

 4. Hızlı düşünür, çabuk karar verip harekete geçer.

 5. Coşkulu, hareketli ve enerjik yapısıyla ateş enerjisi yayar.

Koç Burcu Doğal Taşları Hangileri?

Uzmanlar, burca göre doğal taş seçimi yapılırsa, değerli ve yarı değerli taşlardan daha iyi faydalanılabileceğini savunur. Kişinin doğum tarihine ve saatine göre çıkarılan yol haritasının, çeşitli doğal taşlar ile doğru yönlendirilebileceği düşünülür.

Koç burcu taşı arayanlar ise, şu doğal taşlar ile çözüme kavuşabilir:

1. Ametist

Zihinsel keskinliği ve sezgileri artırmak söz konusu olduğunda, Koç burcu doğal taşı olarak Ametist akla gelir.

Sakinleştirici olduğuna inanılan bu kristal, iç dünyasında kaybolma eğilimine sahip Koç’lar için faydalı olabilir.

İç dengenin kazanılmasına yardım ettiği söylenen bu taşın, enerjiyi doğru kullanmayı kolaylaştıracağı ifade edilmiştir.

Ametist taşı hakkında başka rivayetler de mevcut olup, bir kısmı şöyledir:

‘’Önseziyi güçlendirir. Üretkenliği artırır ve ölçülü olmayı teşvik eder. Dürtüsel doğayı dengeler. Korkusuz Koç burcunu en iyi şekilde tamamlar. Hiperaktiviteye iyi gelir.’’

2. Sitrin

Bilgeliğin ve aklın sembolü kabul edilen bu Koç burcu doğum taşı, alt ve üst çakraların kontrolünden sorumludur. Koç burcuna mensup kişileri büyük hatalar yapmaktan koruduğu kabul edilmiştir. Tutku ve cesareti temsil eden bu Sitrin taşı, Koç burçlarına kendilerini kontrol altında hissettirdiği belirtilir.

3. Aventurin

Pozitif bereket taşı olarak bilinir.

Negatif durumları sizden uzaklaştırır.

Liderlik vasfınızı ve kararlığınızı pekiştirdiğine inanılan zihin durumunuzu dengeleyen taştır.

4. Akuamarin

Eğer Koç burcu taşı olarak Akuamarin’i seçerseniz, her şeyden önce şıklığınızı mükemmel bir aksesuarla tamamlamış olursunuz.

Fakat hepsi bu kadar değildir. Bahsi geçen taşın, Koç burcunu daha cesaretli ve açık sözlü kıldığı iddia olunmuştur.

Bilhassa, Koç burcu kadınları için önerilen Akuamarin taşının panik ve strese birebir olduğu rivayet edilmektedir.

5. Akik

Mübarek bir taş olduğu kabul edilen Akik taşının, bireyi ruhsal açıdan koruduğu varsayılmaktadır. Öte yandan güçlü enerjisiyle stresi ve gerginliği azalttığı ileri sürülmekte, uyumsuzlukları en aza indirdiğinden bahsedilmektedir.

7. Yakut

En önemli Koç burcu taşları içerisinde yer alan Yakut, kırmızı tonlarıyla ateşin temsilcisidir.

Düzenli olarak bu taşı kullanan Koç’ların, kişisel yaşamında ve iş hayatında başarı sağlayacağı düşünülür.

Şans getirdiği kabul edilen Yakut’un sakinleştirici etki gösterdiğine inanılır. Sorumluluk bilincini geliştirdiğinden de söz edilen Yakut taşı ile bedeninizi negatif enerjilerden arındırabileceğiniz söylenir.

Koç burcuna mensup kimselerin, zorlukları kolaylıkla aşabilmesi için bu taştan yardım alması önerilmiştir.

8. Elmas

Bu ise Güneş’i simgeleyen bir taştır. Kazanan tarafın, liderlerin tılsımı olarak bilinen bu taş, Koç burcundakilerin en iyi doğal taşlarından biri olmaya adaydır.

Elmas ile ilgili rivayetlerden bazıları ise şunları içerir:

‘’Bu taşı takı olarak takan kişiler, girdiği ortamda dikkatleri üzerine çekeceklerdir. Özellikle Koç kadınları elmas takılar kullanmayı alışkanlık hâline getirmelidir. Çünkü böyle yapmak onları kötü niyetli, kıskanç insanların şerrinden muhafaza eder.

Elmas’ın, enerjisini sizin vücudunuza aktarabilmesi için teninize temas ettirerek kullanmanız gerekir. Israrla, takı olarak kullanılmasının tavsiye edilmesi bu yüzdendir.

Öte yandan söz konusu taş, kişilikteki ve beyin fonksiyonlarındaki blokajları çözer. Negatif kuvvetleri yok eder, kötü enerjileri ortadan kaldırır. Ruh, beden ve zihin ölçülerini birleştirerek denge meydana getirir.’’

9. Kan Taşı

Adının vermiş olduğu özellikle kan temizleyici ve güçlü bir iyileştircidir.

Mistik ve sihirli özelliklerinin var olduğuna söylenir hatta eski çağlarda 'işitilebilir bir kehanet' olduğuna inanılırmış.

düşünceleri sakinleştirip kafa karışıklığını gidermeye yardımcı olduğu düşünülür.

10. Jasper

En çok tercih edilen Koç burcu doğal taşları arasında Jasper’den de söz etmemiz mümkündür.

Yakut gibi kırmızı rengiyle ateşi sembolize eden bir taştır. Bundan dolayı, ateş grubu burçlarından olan Koç için gayet idealdir.

Sarı renkli jasper’in küçük çocuklar tarafından kullanımı önemlidir. Zira konsantrasyonu artırdığı kabul edilmiştir. Entelektüel yeteneklerin gelişiminde büyük rol üstlendiğine inanılmaktadır.

Mesane, dalak ve karaciğer sağlığını desteklediği de bu taş ile alâkalı bir başka rivayettir. Kararlılığı, inancı ve sevgiyi teşvik ettiği söylenen Jasper taşının, pozitif enerjileri çağırdığı dile getirilir.

11. Lal (Garnet)

Lâl Taşı, güçlü enerji veren, canlandırıcı ve dengeleyici bir taş olarak tanımlanıyor. Lal taşının bazı özellikleri:

 1. Çakra Temizleme ve Yeniden Enerji Verme: Lâl Taşı, çakraları temizler ve enerjiyi dengeleyerek canlandırıcı bir etki sağlar. Gerektiğinde mutluluk veya tutku enerjisi verme potansiyeline sahiptir.

 2. Koruyucu Tilsim: Eski zamanlarda koruyucu bir tılsım olarak kullanıldığına inanılır. Yaklaşan tehlikeleri haber verme yeteneği olduğuna inanılan güçlü bir taştır.

 3. Aşk ve Sadakat İlhamı: Lâl Taşı, aşk ve sadakat konularında ilham verici bir etkiye sahiptir. Seks güdülerini dengeleyerek duygusal dengeyi sağlar.

 4. Kundalini Enerjisi ve Cinsel İktidar: Özellikle kırmızı Lâl Taşı, kundalini enerjisinin kontrolüne yardımcı olur ve cinsel iktidara destek sağlar. Bağlılık taşı olarak kullanılır.

 5. Kriz Zamanlarında Yardımcı Olma: Kriz zamanlarında etkili bir taş olarak görülür. Hayatta kalma güdüsünü güçlendirir, direnç ve cesaret verir. Zor durumlarla baş etmeyi teşvik eder.

 6. Hipofiz Bezi ile Bağlantı: Lâl Taşı, hipofiz bezi ile güçlü bir bağa sahiptir. Geniş farkındalık sağlar, geçmiş hayatlarla ilgili hafızayı tetikler ve diğer taşların etkilerini artırabilir.

 7. İş Hayatında Başarı Getirme: Kare şeklinde kesilmiş Lâl Taşının iş hayatında başarı getirdiğine inanılır. Psikolojik olarak keskin algılar geliştirir ve kökleşmiş davranış kalıplarını ortadan kaldırır.

 8. Zihinsel, Duygusal ve Fiziksel Etkiler: Zihinsel olarak eski düşünceleri atmanıza yardımcı olur, duygusal sinirleri ve tabuları kaldırır. Kalbi açar ve özgüveni geliştirir.

Lâl Taşı, çok yönlü bir taş olarak kabul edilir ve birçok farklı alanda olumlu etkileri olduğuna inanılır. Ancak, taşların etkileri kişiseldir ve kullanmadan önce kişisel ihtiyaçlara ve sağlık durumuna uygun olup olmadığını değerlendirmek önemlidir.

12. Kehribar

Evinde refah ve huzur isteyen Koç burçlarına dekoratif aksesuar olarak bu taştan yararlanmaları önerilmektedir. Ayrıca Kehribar taşının; alerji ve bronşit tedavilerinde işe yaradığı düşünülmektedir.

Öte yandan, bebeğiniz diş çıkarma dönemindeyse bu süreci daha kolay atlatması için Kehribar taşından faydalanabileceğiniz söylenebilir.

Kehribar’ı en popüler Koç burcu doğal taşları arasına dâhil eden farklı rivayetler ise şu şekilde sıralanabilir:

‘’Depresyona iyi gelir. Pozitif enerji düzeyini yükseltir. Migreni hafifletir. Nazardan korur. Bereket taşıdır. Gerginliği alır. Bağışıklık sistemine güç kazandırarak vücuda zindelik, direnç verir.’’

6. Diğer Koç Burcu Doğal Taşları Neler?

Yukarıdakilere ilâveten, şunların da Koç burcunun doğum haritası ve yıldız enerjisine programlanmış olduğu söylenir:

 1. Turmalin,

 2. Elmas,

 3. Yakut,

 4. Yeşim,

 5. Aventurin.

Sonuç olarak: Koç burcu taşı seçenekleri sayesinde, baskın elementi ve yönetici gezegeni ile bağlantı kurabileceğine inanılır.

Öte yandan bu taşların eksik elementleri yerine koyduğu, zaafları ortadan kaldırıp zayıf yönleri güçlendirdiği söylenir.

Siz de Koç burcu doğal taşları ile daha dengeli, pozitif, tutarlı bir yaşama adım atabileceğinizi düşünüyorsanız, ürün koleksiyonumuzu hemen inceleyin! Yeteneklerinizi açığa çıkaracağı söylenen, özgüveninizi artıracağı iddia edilen Koç burcu uyumlu doğal taşlar size bir tık kadar yakın!

bottom of page