top of page
burclar-bizi-nasil-etkiler-8179.jpg
Oğlak Burcu Özellikleri Nelerdir?

Zodyak’ın 10. burcu olan Oğlak, Satürn tarafından yönetilir. Burcun ön plana çıkan diğer hususiyetleri ise şu şekildedir:

 • 21 Aralık’tan 19 Ocak’a kadar, tüm dünyaya gelen insanlar Oğlak burcundadır.

 • Elementi Toprak’tır.

 • Sıkı çalışmak, azim, hırs, büyük düşünmek onların temel özelliğidir. Bundan dolayı Oğlak’lar realist insanlardır. İdeal bir yönetici olma potansiyeline sahip Oğlak’lar, hayatı ciddiye alır. Her zaman hedeflerine odaklıdır ve elinden gelenin en iyisini yapmayı amaçlar.

 • Öncü niteliklidir.

 • Dişil enerjinin baskın olduğu bir burçtur.

 • Hayalci değildir. Sorumluluk sahibi, çalışkan, planlı ve sabırlıdır.

 • Sosyal statüsüne önem verir. Para, onlar için ikinci plandadır.

 • Müzeleri gezmeyi sever. Tarih meraklısıdır.

 • Zor güvenir. Fakat kurduğu arkadaşlıklar uzun sürelidir.

 • Depresyona meyilli, devamlı endişeli bir yapısı vardır.

 • Kuralcı olduğu için, kimse ona istemediği bir şeyi yaptıramaz.

Oğlak Burcu Doğal Taşları Nelerdir?

Kişilerin burcuyla uyumlu doğal taşlar kullanması hâlinde iyi yönlerini geliştireceği, kötü yönlerini ise dizginleyeceği savunulur. Her burca, titreşimleri ve enerjisiyle iyi gelen farklı taşlar olduğu belirtilir.

Buna göre, Oğlak burcu taşı olarak şunlar sayılabilir:

1. Akik

Analitik yetenekleri ve algıyı geliştirdiği söylenen bu taşın, Oğlak burçları için ideal bir seçim olduğu belirtilir. Konsantrasyon kaybını engellediği düşünülen Akik, zihinsel gelişimi destekleyen bir taş kabul edilir.

Ayrıca bu taş hakkında şöyle denilmiştir:

‘’Oğlak burcuna mensupsanız, Akik taşını kolye olarak kullanmanız önerilir. Böylelikle duygularınızı yaşamanıza engel olan durumlardan kurtulursunuz. Sevgiye açık hâle gelir, kendinizi ve diğer insanları sevmeye başlarsınız. Yıkıcı düşüncelerden arınır, hafiflediğinizi hissedersiniz. Ayrıca Akik taşı, inatçı Oğlak’ların daha sakin yapılı olmalarında büyük rol üstlenir. Maddi durumun güçlenmesine yardımcıdır, başarıyı çeker.’’

2. Oniks (Onix)

Yarı değerli bir Oğlak burcu taşı olan Oniks, koruyucu olarak görülür. Kişiyi negatif enerjilerden arındırdığına inanılmaktadır. Kişisel enerjiyi koruduğu ifade edilen bu Oğlak burcu doğum taşı, iyi şans ve mutluluk getirmesiyle de bilinir. Değişim, denge, odak ve sezgi sembolü olan bu taşın, Satürn gezegeniyle bağlantılı olduğu söylenir.

Yani Oğlak burcunun yönetici gezegeni ile ilişkilendirilir. Ondan dolayı bu burca mensup kişiler tarafından kullanılabilecek en iyi doğal taşların başında gelir.

Öte yandan, Onix taşıyla ilgili olarak şöyle söylentiler vardır:

‘’Mantık, irade, güven ve güç gibi alanlarda farkındalık meydana getirir. Yin ve yang enerjilerini düzenler. Kadın-erkek birlikteliklerinde zıtlaşmalardan uzak tutar.’’

3. Malahit (Malakit)

Dinginliği ve doğallığı temsil eden Malakit, Oğlak burcu doğal taşları arayanların imdadına yetişir.

Neşeli, canlı bir ruh hâline kavuşturduğu rivayet olunan bu taşın, Taç ve Kalp çakralarıyla uyumlu olduğuna inanılır. Maneviyatı geliştirdiği iddia edilen Malakit taşının çakraları açtığı dile getirilir.

Malahit (Malakit) taşı ile ilgili diğer görüşler ise şunlardır:

‘’Oğlak burçlarına bilgelik ve cesaret getirir. Düzenli kullanılırsa ruhsal yükselişe geçilir. Dönüşüm taşıdır. Oğlak’ların yeni durumları, beklenmedi olayları kabullenmesine yardım eder. Olumsuz süreçleri daha kolay atlatmalarına katkıda bulunur.’’

4. Aragonit

Yüksek enerjili bir Oğlak burcu doğal taşı olan Aragonit taşının sakinleştirici etki gösterdiği kabul edilmiştir.

Bu doğal taş ile alâkalı olarak aynı zamanda şu tarz rivayetler mevcuttur:

‘’Dünyada var olmak, kendini bir yere hissetmek gibi amaçlar için Oğlak’ların yılmadan çabalamasını destekler. Mutluluk verir, yaşam enerjisi ve motivasyon kazandırır.’’

5. Kehribar

Depresif ve melankolik ruh hâlinin düzeltilmesinde kehribar taşının etkili olabileceği düşünülür. Bronşit, astım ve benzeri rahatsızlıkların tedavisinde de işe yaradığını söyleyenler vardır.

6. Lal (Garnet)

‘Lal’ diye de isimlendirilen bu Oğlak burcu taşı, negatif enerjiyi pozitife çeviren bir taş olarak kabul edilir.

Aşkın ve sevginin temsilcisi olduğuna inanılan bu taşın ilham verdiği, kötü düşüncelerden kurtardığı kabul edilir.

Vücudu güçlendirdiği söylenen Lal (Garnet) taşının özgüven aşıladığı yönünde bir rivayet mevcuttur. Kırmızı ve kahverengi karışımı görüntüsüyle göz alıcı bir duruş sergileyen bu taş, günlük aksesuar tercihleriniz arasında yer alabilir.

7. Oltu:

Tam bir işkolik olan Oğlak burcu insanı için, azmi ve çalışkanlığı destekleyici etkisiyle önerilen bir taştır. Romatizma ağrılarının hafiflemesine de yardım ettiği belirtilir.

Öte yandan depresyonun ve çeşitli ruhsal bozuklukların tedavisini kolaylaştırdığından söz edilmiştir. Rahatlatıcı, yatıştırıcı etki gösterdiği düşünülen oltu taşının nazara iyi geldiğini savunanlar bulunmaktadır.

8. Labradorit

Mistik yönü kuvvetli olan Labradorit taşı, ezoterik bilgilere sahiptir ve gizemlere girişi kolaylaştirmaktadır.

Enerji sızıtılarını ve aurada istenmeyen enerjileri yok eder.

Çok çalışan zihinleri sakinleştiren bu taş,hayal gücüne enerji sağlayarak ufku genişletmektedir.

9. Firuze (Turkuaz)

Denge ve iç huzur sağlamasıyla bilinen Firuze (Turkaz) taşının güç ve şans getirdiği öne sürülmüştür. Oğlak burcuyla uyumlu taşlar içerisinde kendinden söz ettiren bu taşın yaşam kalitesini artırmak için kullanılması önerilir.

10. Peridot

Refahı ve sabrı sembolize eden bu taşın güven duygusunu güçlendirdiği bildirilmiştir. Oğlak burçları üzerindeki etkilerinin ise; şans, başarı ve mutluluk üzerinde yoğunlaştığı söylenir. Vücudu gereksiz elektrik yükünden temizlediği ileri sürülen Peridot taşı, stres azaltıcı olarak değerlendirilir.

11. Turmalin

En güzel Oğlak burcu doğal taşları içerisinde bulunan Turmalin taşı hakkındaki bazı rivayetler şöyledir:

‘’Uyku verir.

Hormon sistemini düzene sokar. Bedeni ve zihni güçlendiricidir. Hassaslık, duyarlılık sağlar. Sezgisel güçleri destekler, konsantrasyonun artmasına yardımcı olur.

Hem negatif, hem pozitif gruplara sahip olan bu taş denge ve uyumun simgesidir. Kişinin kendisiyle barışık olmasını kolaylaştırır. Sinir sisteminin düzenlenmesinde de bu taşın önemli bir rolü vardır.’’

12. Dumanlı Kuvars

İlişkinizde bir şeylerin ters gittiğini düşünüyorsanız, Oğlak burcu taşları içinde tercihinizi bundan yana kullanabilirsiniz.

Çünkü Dumanlı Kuvars’ın, doğru kişiyi bulma ve ilişkiyi sürdürme konusunda Oğlak burçlarına yardımcı olduğu iddia edilir.

Diğer taraftan, özgüven sorunları yaşayanların bu durumu aşmak için Dumanlı Kuvars taşından istifade edebileceği söylenmektedir. Düzenli bir şekilde kullanılırsa negatif enerjileri nötralize edip kötü düşüncelerden uzaklaştıracağı umulur.

Denildi ki: Dumanlı Kuvars taşının; kendini karanlık düşünce kalıplarından kurtarmak, kabuğundan sıyrılıp farklı dünyalar keşfetmek isteyen Oğlaklar için ideal bir taştır. Oğlak burçları planlı yaşamayı sever. Ne var ki, hayat sürprizlerle doludur. İşte bu taş, Oğlakların belirsizliklere alışık olmayı öğrenmesinde etkilidir. Onlara, bazı şeyleri akışına bırakmayı salık verir. Kontrolden çıkmadan özgürce yaşamayı teşvik eder.

13. Azurit

Beynin entelektüel bölgeleriyle ilişkilendirilen bu taş, çakralardan ise Taç çakra ile özdeşleştirilmiştir. Bilginin akılda tutulmasını kolaylaştırdığı yönünde bir inanış söz konusudur. Etkili Oğlak burcu taşları listesinde bulunan Azurit taşı ile ilgili iddialardan bir kısmı şu şekildedir:

‘’Hafızayı canlandırır. Keder, üzüntü ve endişe gibi duyguları giderir. Gerçeği daha kolay fark ve kabul etmeye imkân verir. Üçüncü Göz’ün açılmasına da olanak tanıyan bu taş, hislerin ve psişik yeteneklerin daha kuvvetli olmasına katkıda bulunur.’’

14. Florit

Harika bir öğretici taştır. Bilgiyi düzenler işler ve öğrenilmekte  olanı daha önce öğrenilmiş bilgilere bağlayarak konsantrasyonu yükseltir.

Bilinçaltının kapısını aralayan, bastırılmış duyguları açığa çıkaran florit, özgüven ve beceriyi de artırır.

Günlük yaşamınızdaki kaosun üstesinden gelmenize yardımcı olur veduygusal ve fizilsel bedenleri yeniden organize eder.

Diğer Oğlak Burcu Taşları Nelerdir?

Bütün bunların dışında, Oğlak burcu ile uyumlu taşlar şunları da kapsamaktadır:

 1. Manyetit,

 2. Kuvars,

 3. İnci,

 4. Yakut,

 5. Galen.

Siz de Oğlak burcu taşı ile yaşam enerjinizin artacağına, negatifliklerden kurtulup burcunuzun özelliklerini geliştirebileceğinize inanıyor musunuz?

O halde, ihtiyaç duyduğunuz tüm Oğlak burcu doğal taşları için ürün koleksiyonumuzdan yararlanabilirsiniz.

bottom of page