top of page
BAŞAK 2.JPG
burclar-bizi-nasil-etkiler-8179.jpg
Başak Burcunun Özellikleri Nelerdir?

Bir Başak için mükemmeliyetçilik son derece mühimdir. Her şeye eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşan Başak’lar, iyiyi değil en iyiyi hedef alır.

Bunun yanı sıra, Başak burcunun diğer özellikleri şöyledir:

 1. Analitik bir zekâsı vardır. Ne kendini ne başkalarını eleştirmekten geri durur. Fakat ona göre, kendisini yalnızca kendi tenkit etme hakkına sahiptir. Diğer insanların onu eleştirmesine tahammülü yoktur.

 2. Kıvrak zekâya ve araştırmacı bir ruha sahiptir.

 3. İnce düşünür. Detaylara önem verir. Bu huyu nedeniyle bazen gereksiz ayrıntılara odaklanır ve parçada kaybolarak, bütünü görmekte zorlanır.

 4. Duygularını kolay kolay dışa vurmaz.

 5. Bağlanmaktan korkar. Çünkü özgürlüğüne düşkündür.

 6. Mütevazi, kibar ve güvenilirdir. Arkadaşlık bağları güçlüdür.

 7. Sakral çakra ile uyumludur. Eğer bu çakra sorunsuz çalışıyor ise Başak, hayattan zevk alır ve suçluluk duygusundan kurtulur. İşte çakraların aktifleştirilmesi, dengelenmesi, iyileştirilmesi için Başak burcu ile uyumlu taşlar kullanmaya ihtiyaç vardır.

Başak Burcuyla Uyumlu Doğal Taşlar Hangileri?

Başak, alt karın bölgesini ve bağırsakları temsil eden bir burçtur. Onun için, vücudun bu kısımlarında meydana gelen sağlık problemlerine daha yatkındır.

Başak burcu taşı seçimini doğru yapmanın, söz konusu rahatsızlıklardan korunmaya yardım edebileceği düşünülür. Her doğal taşın belirli burçları daha fazla desteklediğine inanılır. O burcun güçlü yönlerini geliştirip, gizli potansiyelini ortaya çıkardığı kabul edilen bu taşların, zayıf yönleri kuvvetlendirdiği söylenir.

Değerli taşlar hakkında ileri sürülen bu faydalara inanıyor ve Başak burcunun doğal taşları neler?, Basak burcunun taşı hangisidir? sorularına cevap arıyorsanız, işte size Başak burcu taşlarının listesi:

1. Obsidyen

Yüksek bir enerjiye sahip olan bu taşın koruyucu özellikler taşıdığı rivayet edilmiştir. Başak burcuna, zihnini temizlemesi ve aurasında biriken kötü enerjilerden kurtulması için Obsidyen taşı kullanmaları önerilmektedir.

Denildi ki; Başak burcu taşı olarak Obsidyen tercih edilirse, beden ve zihin derin bir arınma sürecine girer. Başak’lar; bilinçaltındaki zayıflıkları, korkuları, gölge benlikleri serbest bırakmak için bu taşı kullanabilir. Ayrıca Obsidyen, kişiyi çevresel faktörlerin olumsuz etkilerinden muhafaza eder. Başak burcunu değişimlere karşı açık hâle getirir, cesaretlendirir.

2. Peridot (Zeberced)

Kişiye mutluluk verdiği düşünülen bu taşın, sindirim sorunlarına iyi geldiği rivayet edilmektedir. Kişisel gelişime destek olduğu ileri sürülen Peridot (Zeberced) taşı, depresyon üzerinde pozitif etkiler gösteren bir taş olarak kabul edilir. Tüm bu inanışlar, Başak burcu taşları içerisinde bulunan Zeberced'i düzenli kullanmak için yeterli bir sebeptir.

3. Kehribar

Kehribar fosilleşmişve katılaşmış ağaç reçinesidir taş değildir.

Guatrı tedavi ederek boğaz ile uyum sağlamaktadır. 

Bedenin kendi dengesini kazanmasına ve kendini iyişeştirmesine yardımcı olur.

4. Topaz

Turuncu renk skalasında bulunan Topaz taşı; stres azaltıcı, özgüven artırıcı, şans getirici bir taş kabul edilmektedir.

Ruhsal gelişimi desteklediği iddia olunan bu taşın zihni dinlendirdiğinden, uykusuzluk problemini çözüme kavuşturduğundan bahsedilir.

Kalp rahatsızlıkları, kan dolaşımı, depresyon alanlarında da olumlu etkilerinden söz edilmektedir.

5. Krizokol

Sevgi, büyüme ve iletişim sembolü olarak bilinir. Mavi ile yeşilin ahenkli bir kombinasyonu olan Krizokol taşı, Başak burcu taşı hangisi? sorusuna güzel bir cevap niteliğindedir.

3.Göz Çakrası ve 5. Boğaz Çakrası ile bağlantılı olduğu rivayet edilen bu taş, İkizler ve Kova burçlarının da uyumlu taşlarından biridir.

6. Akik

Bu taşın da stresli Başak burcuna iyi geleceği, sakinleştirici etkisiyle duyguları yatıştırdığı söylenir.

Başak burcu doğal taşı olarak düşünüldüğünde,  Akik taşının faydaları ile ilgili rivayetler genellikle şu yöndedir:

‘Duygusal yanlarınızın kilidini açar.

Kabuğunuzdan sıyrılmanıza yardım eder, insanlara açılmanızı kolaylaştırır. Başak’lar çoğu zaman bir güç maskesi takıp ciddi görünme eğiliminde olan, duygularını gizleyen kişilerdir. Ne var ki, bastırdıkları duygular onların acı çekmesine yol açar. İşte Akik, bu duyguların üstesinden gelmeye yardımcı olur ve kafa karışıklığını engeller.’

7. Opal

Opal hassas bir taş olup titreşimi yüksektir.

Karmik bir taş olan Opal,dışarı ne veriyorsanız  onun size geri döneceğini öğretir.

Duygusal durumların sınırlarını kaldıran baştan çıkaran bşr taş olanar bilinmektedir.

8. Sodalit

Mantığı sezgiyle birleştirir Sodalit Taşı

.Psikolojik olarak; panik ataklara karşı yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır.

Zihinsel karışıklığı ve entelektüel sınırlamaları ortadan kaldırır.

9. Sugulit

En bilinen 'Aşk' taşlarından biridir.

Hassas kişilerin  kendilerinin ümirsiz sıkışmış hissetmelerini önler.

Nahoş durumlarda ve konularda yüzleşmeyş kolaylaştırır.

10. Sitrin

Göz kamaştıran altın sarısı rengiyle beğeni toplayan Sitrin, zekâ ve mantık üzerinde güçlü etkiler gösterdiğine inanılan bir taştır. Sitrin’i Başak burcu doğal taşı olarak tercih edenlerin hangi faydalara kavuşacağı hususundaki bazı iddialar şu şekildedir:

‘’Düşünce yeteneğini geliştirir. Kişinin kendine daha fazla güvenmesini sağlar. Başak’lar bu taş ile kendilerini daha tatmin olmuş, mutlu ve huzurlu hissederler.

Sitrin taşı, aşırı ego probleminin üstesinden gelmeye de yardımcı olur. Negatif titreşimleri bünyesinde biriktirmez. Onları ya pozitife çevirir, ya da geldiği kaynağa geri yönlendirir.

Diğer taraftan Sitrin, bolluk ve bereket taşıdır. Zenginliği teşvik eder. Motivasyondan yoksun bir Başak burcu insanının yeteneklerini ve doğal güçlerini harekete geçirmesini destekler.’’

11. Amazonit

Denilmiştir ki bu taş, ne zaman ve nerede duracağını bilmeyen Başak burcu mensupları için harika bir seçimdir. Zira mükemmeliyetçilik Başak’lar için bazen önemli bir sorun hâline gelir. Bu taşın ise söz konusu burca mensup kişileri gereksiz takıntılarından kurtaracağı söylenir.

Farkındalığı artırdığına, kusurları görüp kabul etmeyi sağladığına inanılan bu taşın, pişmanlık duygusunu da azalttığı düşünülür. Bu sayede kişinin geçmişe takılı kalmasını önleyip yeni girişimlere geçmesini kolaylaştırdığından söz edilir.

Duygulara düzen getirdiği belirtilen bu taşın, Başak burçları için dengeleyici özellik taşıdığı dile getirilir. Empati yeteneğini geliştirdiğinden bahsedilen Amazonit taşı, en iyi Başak burcu taşı alternatifleri içinde ön plandadır.

12. Safir

Başak burcu temsilcilerine iyi geldiği rivâyet olunan bir başka değerli taş Safir taşıdır. Zekâ ve bilgelik sembolü olarak görülür.

Enerjisiyle iş yaşamını kolaylaştırdığı, toplum önündeki konuşmalarda kişiye yardımcı olduğu söylenmektedir.

Güçlü bir tılsım ve muska şeklinde değerlendirilen bu Başak burcu taşı, özellikle kadınların kullanımı için tavsiye edilir.

Başak Burcu Doğal Taşları

Başak burcu doğal taşları konusundaki seçimleriniz, pek çok astroloji ve doğal taş uzmanının iddiasına göre hayatınıza yön verebilir. Onlar, Başak burcunun çok düşünen ve kusursuzluğu arayan bir yapısı olduğunu belirtir. Bundan dolayı stres seviyelerinin genellikle yüksek olduğu, endişe ve korku gibi duyguları sık yaşadıkları ifade edilir.

İşte taşlarla ve burçlarla profesyonel anlamda ilgilenen kişiler tüm bunlara dayanarak şunları söylemektedir:

‘Başak burcu doğal taşı eksik yönlerinizi tamamlar. Burcunuzun iyi özelliklerinden daha iyi istifade etmenize imkân verir. Güçlü taraflarınızı ortaya çıkarır, daha fazla vurgular.

Burcunuza uygun doğal taşları kullanırsanız onlardan daha kısa sürede yararlanırsınız, etkileri diğer taşlara nazaran daha güçlü olur. Ruhsal enerjileriniz düzene girer, kötü duygu ve düşüncelerden arınıp hayat kalitenizi yükseltirsiniz.’

Bütün bunlara yürekten inanan biriyseniz, Başak burcu hangi taşları kullanmalı? Sorusuna Taş Sandığı ile cevap bulabilirsiniz.

Yukarıda saydığımız doğal taşlar ve dahasına geniş ürün yelpazemiz üzerinden ulaşmak için geç kalmayın!

Diğer Başak Burcu Taşları Hangileridir?

Bunlara ek olarak, şunlar da Başak burcu ile uyumlu taşlar içerisindedir:

 1. Sardoniks,

 2. Diyoptaz,

 3. Lal,

 4. Manyetit,

 5. Ay Taşı,

 6. Sugilit

 7. Rutil Kuvars.

Sonuç olarak, Başak burcu taşı ile bu burcun etkilerini yeniden düzenleyebileceğimiz rivayet edilir.

Burcun olumsuz etkilerini de azalttığı söylenen bu taşlar, ayrıca eşsiz görünümleriyle şıklığınıza şıklık katar.

Siz de Başak burcu doğal taşları arasından seçiminizi yapmak için hemen ürün koleksiyonumuza göz atın! Dilerseniz kendinize, isterseniz de sevdiklerinize en güzel Başak burcu taşları ile yaşam enerjisi armağan edin!

bottom of page